KOLEKCJONERZY

Forum zrzeszające kolekcjonerów gier i nie tylko


#1 2011-09-12 13:26:53

Tesu

Moderator

Zarejestrowany: 2011-08-18
Posty: 100
Punktów :   

Tanie cd-key'e, legalnosc i konsekwencje

O tanich kluczach znajdujacych sie np. na allegro pisalem juz przy kilku roznych okazjach, ale nigdy nie zrobilem dokladniejszego podsumowania tego zagadnienia. Postanowilem to naprawic i umiescic tutaj o nich temat. Powod jest prosty - sporo osob wciaz kupuje takie klucze, zwracajac uwage tylko na ich cene. Niewiele osob chociaz przez chwile zastanawia sie, dlaczego kupowane na aukcjach cd-key'e sa tansze nie tylko od ceny tej samej gry w sklepie, ale nawet od ceny gry, ktora widnieje na stronie jej oficjalnego wydawcy, gdzie dany tytul mozna kupic i sciagnac.

Sprawa z tymi kluczami wyglada nastepujaco. Firma X (tu wstawic nazwe wydawcy gry czy oprogramowania, ktore jest do sciagniecia ze strony producenta) prowadzi sprzedaz globalna. Poniewaz nie wszedzie ludzie zarabiaja tyle samo, to firma X wprowadza odrebne cenniki (tzw. Pricelist) dla poszczegolnych regionow czy krajow, tak by odpowiadaly one lokalnym zarobkom. Podobnie jest np. z wysokoscia abonamentu w grach MMO czy sprzetu (cena iPada w USA czy Malezji jest duzo nizsza niz w EU). Ta sama gra/program, ktora w Unii Europejskiej kosztuje np. 30 euro, w innym regionie naszego globu kosztuje rownowartosc np. 10 euro. Zgodnie z prowadzona przez firmy polityka cenowa, regulacjami prawnymi (np. to ze dystrybucja danej gry w Australii zajmuje sie zupelnie odrebny oddzial fimy od tego, ktory jest w Europie) oraz prawem handlowym, nie mozna kupowac produktow w jednym regionie, a nastepnie sprzedawac je w innym po cenie niezgodnej z obowiazujacym w regionie  cennikiem. W ten sposob firmy chronia swoje interesy. Jesli  jakas gra od EA (np. Crysis 2) jest do sciagniecia z Origin po uprzednim zaplaceniu za nia 99 zl, a na allegro ktos sprzedaje klucze do niej za 40 zl, to juz powinno dac to potencjalnym nabywcom do myslenia. Skoro w oficjalnym sklepie wydawcy gry dany tytul jest duzo drozszy niz klucz na allegro, to cos tu musi smierdziec, bo gdyby bylo to zgodne z polityka wydawcy to sam by sobie strzelal w stope, prawda?

Po prostu klucze z serwisow aukcyjnych sa kupowane w innych regionach (zazwyczaj w krajach Azji Poludniowo-Wschodniej) wedlug obowiazujacych tam cennikow, a nastepnie wprowadzane do sprzedazy w Polsce przez nieautoryzowanych sprzedawcow, ktorzy w ten sposob robia nieuczciwa konkurencje wydawcy i zmniejszaja jego dochod. Klucze sa legalne, ale pochodza z tzw. szarej strefy, przez co naruszaja interes wlasciciela praw do danego tytulu.

Firmy walcza z tym procederem w ramach ochrony marki i zazwyczaj scisle wspolpracuja z serwisami aukcyjnymi i platformami dystrybucji cyfrowej. W ramach tej wspolpracy po otrzymaniu zgloszenia od dzialu Brand Protection danej firmy serwisy Allegro, Amazon czy Ebay maja obowiazek usunac aukcje naruszajaca interes wlasciciela praw do marki. Podobna wspolpraca ma miejsce z platformami dystrybucji cyfrowej -  np. Steam co tydzien wsrod swoich uzytkownikow losuje okreslona ilosc kont i przeprowadza na nich audyt zgodnosci regionu/kraju, w ktorym zarejestrowane jest konto z regionem/krajem dla ktorego zostaly wygenerowane uzyte do aktywacji na tym koncie klucze. W razie wykrycia nieprawidlowosci Steam ma prawo zablokowac dostep tylko do jednego tytulu lub nawet zbanowac cale konto. Oczywiscie moze byc tak, ze osoba, ktora kupila klucze na Allegro nigdy nie zostanie wylosowana do sprawdzenia, ale rownie dobrze moze byc tak, ze juz w tydzien po zakupie dostanie bana.

Offline

 

#2 2011-09-12 17:38:52

fredos2001

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-08-24
Posty: 24
Punktów :   

Re: Tanie cd-key'e, legalnosc i konsekwencje

Tanie CD-Key'e... kiedyś znajomy zakupił dla mnie g moda w formie gift'a na allegro. Cena dość okazyjna jak na tamte czasy bo 36 zł. Grać dużo nie pograłem 7 h przez 1,5 tygodnia. Następnie był banik na konto. Po kontakcie z całym serwisem tej cudownej platformy, konto zostało odblokowane. Z czego na koncie nie było już gry. Powodem tego było " nie znane pochodzenie gry" ( przyznam że powód sam w sobie mało zrozumiany )

No to chyba tyle ^^ musiałem się wygadać. No i raczej preferuję już zakup wersji pudełkowych w normalnych sklepach, lub też cyfrowe przez platformy ( nie allegro ) { chociaż sam na razie nic tak nie kupowałem }

Offline

 

#3 2011-09-12 22:37:21

Chemik

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-08-20
Posty: 44
Punktów :   

Re: Tanie cd-key'e, legalnosc i konsekwencje

ostatnio szukałem na Allegro konto w minecraft, natrafiłem na aukcję z kluczami za 7,99 coś mi śmierdziało ponieważ oficjalana cena to 15 euro. Sprawdziłem komentarze pana który to sprzedawał,trochę negatywów się zebrało,głównie przez niezgodnośc przedmiotu z okisem,na co sprzedawca odpowiadał,że sprzedał dobry produkt,a kupujący nioe doczytał. Okazało się,że rozprowadzał na 8zł klucze do darmowej wersji minecrafta, minecrafta classic,które obecnie nie jest już oficjalnie wspomagany. Sprzedawca sprzedawał produkt zgodny z opisem,a to,że ktoś nie doczytał to już był jego problem. na szczęscie ja się na to nie złapałem.

Offline

 

#4 2011-09-13 14:40:26

 Shortyy

I Am Hermes

13478468
Zarejestrowany: 2011-08-18
Posty: 168
Punktów :   

Re: Tanie cd-key'e, legalnosc i konsekwencje

A czy to samo tyczy się kluczy do gier EA i platformy Origin? Bo zamieniłem się za używanego BF: Bad Company 2 i klucz jest zużyty, a chciałbym pograć w multi. Gdzie najlepiej kupić nowy klucz?

Offline

 

#5 2011-09-14 16:22:41

Tesu

Moderator

Zarejestrowany: 2011-08-18
Posty: 100
Punktów :   

Re: Tanie cd-key'e, legalnosc i konsekwencje

W tym konkretnym przypadku legalnie bedzie kupic klucz tylko od EA, ewentualnie na stronie nalezacej do ich autoryzowanego dystrybutora (chociaz nie mam czasu teraz kopac w googlach, na ktorej stronie mozna te klucze kupic legalnie). Po prostu musisz kupic cyfrowe wydanie tej gry, placac za nia tyle, ile zyczy sobie za gre EA. Teraz masz tylko pudelko z BF:BC2 a nie sama gre, bo klucz dostepowy do niej zostal juz wykorzystany przez kogos innego i ta osoba w dalszym ciagu moze grac w ta gre kiedy tylko chce, jesli razem z pudelkiem nie oddala Ci swojego konta i co za tym idzie praw do gry. Pomysl o swoim egzemplarzu BF:BC2 jak o bombonierce. Owszem, dostales ladne pudelko, ale wszystkie czekoladki zostaly juz zjedzone. Kupujac/wymieniajac sie na gry przywiazane do cudzego konta tak naprawde musisz otrzymac to konto by miec gre. W przeciwnym razie kupujesz/wymieniasz sie tylko na fizyczne opakowanie gry, a nie na sama gre. Wlasnie dlatego niektorzy tworza osobne konta dla kazdego tytulu wymagajacego przypisania do Steam/Origin by w razie odsprzedazy gry moc bez problemu oddac tez konto.

Jedyne co mozesz teraz zrobic, to isc do sklepu i kupic druga bombonierke pelna czekoladek, ktorych smakiem bedziesz mogl sie wtedy samemu cieszyc. Wersja cyfrowa BF:BC2 jest dostepna pod tym adresem: http://store.origin.com/DRHM/store?Acti … =156691300

Offline

 

#6 2011-09-14 16:47:35

 Shortyy

I Am Hermes

13478468
Zarejestrowany: 2011-08-18
Posty: 168
Punktów :   

Re: Tanie cd-key'e, legalnosc i konsekwencje

Ale przecież jest świetny tryb single player, nie mam tylko multi, więc pudełko nie jest do końca puste. : P
Spróbuję jeszcze się skontaktować z tym gościem, może ma tam tylko BFa i odda mi konto.

Offline

 

#7 2011-09-14 17:01:55

Tesu

Moderator

Zarejestrowany: 2011-08-18
Posty: 100
Punktów :   

Re: Tanie cd-key'e, legalnosc i konsekwencje

Niech Ci bedzie - pudelko wciaz pachnie czekoladkami, a w niektorych miejscach zostalo nawet kilka czekoladowych odlamkow. Tryb singleplayer w BF:BC2 jest prawde mowiac taki sobie, nigdy mnie nie ciagnelo do tego, by ktorykolwiek z etapow przejsc ponownie. BF to glownie tryb multi i dopiero w nim ta gra rozwija skrzydla. =)

Offline

 

#8 2011-09-14 17:22:45

 Shortyy

I Am Hermes

13478468
Zarejestrowany: 2011-08-18
Posty: 168
Punktów :   

Re: Tanie cd-key'e, legalnosc i konsekwencje

Ja nie przepadam za multi w żadnej z gier. Toleruję tylko hot seat w Heroesach. : P
Gram na PC głównie dla klimatu i wciągającej fabuły.

@DOWN:
Z najbliższym przypływem gotówki na pewno nabędę Vietnam, czaję się na niego już od jakiegoś czasu. :P

Offline

 

#9 2011-09-14 17:29:17

Tesu

Moderator

Zarejestrowany: 2011-08-18
Posty: 100
Punktów :   

Re: Tanie cd-key'e, legalnosc i konsekwencje

Dla klimatu to zagraj w multi BF:BC2 Vietnam. W tym dodatku jest wiecej klimatu niz w single i multi podstawki razem wzietych. Na tym skonczmy dyskusje o BF bo sie offtop robi.

Offline

 

#10 2012-02-19 15:03:05

CTRL85

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-08-25
Posty: 76
Punktów :   

Re: Tanie cd-key'e, legalnosc i konsekwencje

To i ja bym chciał dodać słówko. Miałem ruskie Dead Island. Miałem, bo dostałem właśnie miłą wiadoość od pomocy technicznej:
http://iv.pl/images/65946589888048433573_thumb.jpg

Więc jakby ktoś jeszcze miał ochotę na wszelakie ruskie okazje - widać, że bardzo się opłaca. Ja ostrzegam - mnie nie kosztowało zbyt wiele, bo myślę, że dogadam się z osobą od której mam klucz, ale ostrzegam, bo później będzie płacz. :P

Dziękuję za uwagę.

Offline

 

#11 2012-02-19 16:00:25

lunatyx

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-02-19
Posty: 23
Punktów :   

Re: Tanie cd-key'e, legalnosc i konsekwencje

Ja również nigdy nie korzystam z ofert tylu :CD-key super tani automat 24/7". Kiedyś widziałem takie "legalne" klucze do GTA IV za 4,80 zł. Gościu miał tyle negatywów że się tym obsługa allegro zainteresowała i gości zdjęli o ile dobrze pamiętam.

Offline

 

#12 2014-07-31 21:33:15

tartan

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-07-31
Posty: 2
Punktów :   

Re: Tanie cd-key'e, legalnosc i konsekwencje

Tanie i legalne klucze są chociażby na stronie  http://klucze.inexus.pl/
Zamówiłem już kilka i wszystko było legalnie i tanio

Offline

 

#13 2015-02-16 10:18:45

krsmrg

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2015-02-16
Posty: 1
Punktów :   

Re: Tanie cd-key'e, legalnosc i konsekwencje

Nie mogłem znaleźć kluczy do gier jakich chciałem.

Offline

 

#14 2015-04-23 15:32:05

pwjhr

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2015-04-23
Posty: 1
Punktów :   

Re: Tanie cd-key'e, legalnosc i konsekwencje

Ja kupuje klucze na allegro za pół darmo

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pltaksówka wałcz buldog angielski szczeniaki żółw grecki hodowla